Od polovice februára do apríla sme sa na hodinách biológie v 6. ročníku venovali fascinujúcim projektom, ktoré nám priniesli množstvo zaujímavých poznatkov o vnútornej stavbe rastlín. Naša téma sa sústredila na stavbu koreňa, stonky, listu a kvetu, ako aj na faktory potrebné pre klíčenie semena.
Na začiatku projektu sme sa presunuli do laboratória, kde sme sa pustili do praktických pokusov a pozorovaní. Každý žiak mal za úlohu sledovať klíčenie semienok a vznik koreňa aj v domácom prostredí. Niektorí sa dokonca rozhodli zobrať klíčiace semienka na jarnú lyžovačku, aby ich mohli pozorovať aj počas prázdnin. Avšak, nie všetkým sa podarilo úspešne pozorovať rast, pretože niektoré semienka dostali viac alebo menej vlahy, než potrebovali.
Na ceste do školy sme sa stali zberateľmi kvetov aj listov, ktoré sme rozobrali ako stavebnicu z lega. Pozorovali sme okvetné lístky a skúmali stavbu piestika, tyčiniek kvetu a čepeľ listov. Niekedy sa naše laboratórium zmenilo na kuchyňu, v ktorej sa ide variť mrkvová polievka! Ruky sa nám triasli od vzrušenia, krycie sklíčka praskali, a keď sme skalpelom odrezali dostatočne tenký priečny rez, naše pozorovanie pokračovalo ďalej.
Faktory potrebné na klíčenie semien sú dôležité nielen pre farmárov, ale aj pre nás, šiestakov. Najskôr sme si stanovili hypotézu, ktorú sme si po dvoch týždňoch overili prostredníctvom pozorovania semienok v rôznych podmienkach: bez vzduchu, bez vody, bez tepla a svetla. Školská chladnička sa zrazu stala dôležitým miestom pre klíčenie, zatiaľ čo skrinka na telocvik sa na niekoľko týždňov premenila na temný príbytok pre naše semienka.
Na konci tohto zaujímavého dobrodružstva sme mali pred sebou plody, ktoré sme určovali cez hru “Slepá baba” pomocou hmatu a chuti. Z dlhodobého pozorovania a pokusov sme vytvorili informačnú nástenku, na ktorej sme zhrnuli naše zistenia.
Projektové vyučovanie nám umožnilo nielen získať nové vedomosti, ale aj rozvíjať kreativitu či vzájomnú a medzitriednu spoluprácu s triedami 6. C a 6. D. Spoločne sme zvládli tematický celok „Vnútorná stavba tela rastlín“ a tešíme sa na ďalšie vzrušujúce bádania v budúcnosti.
Mgr. Silvia Hill + 6. A, Mgr. Tatiana Ferancová + 6. C, 6. D