• Výchovný poradca

• Mgr. Katarína Psotná

email: poradca@sedmicka.eu
        konzultačný deň: štvrtok

Činnosť výchovného poradcu je zameraná na riešenie výchovno-vzdelávacích problémov žiakov. Výchovno-vzdelávacie problémy žiakov rieši v spolupráci s vedením školy, s triednymi učiteľmi, psychologičkou, špeciálnymi pedagogičkami, sociálnym pracovníkom, pedagogicko-psychologickou poradňou.

V oblasti kariérového poradenstva poskytuje poradenský servis pre rodičov  a žiakov. Informuje o možnostiach štúdia v jednotlivých stredných školách. Umožňuje žiakom stretnutia s náborovými pracovníkmi stredných škôl, organizuje žiakom besedy, zabezpečuje exkurzie a účasť na prezentáciách stredných škôl.

Poradenské služby výchovného a kariérového poradcu

• Poskytuje metodickú a informačnú pomoc žiakom a ich zákonným zástupcom pri riešení osobných, osobnostných, výchovných a vzdelávacích problémoch v rámci kompetencie výchovného poradcu.
        • Poskytuje pravidelný servis informácií a konzultácií v oblasti výberu povolania so žiakmi a ich zákonnými zástupcami.
        • Spolupracuje so školským výpočtovým strediskom, strednými školami, centrom pedagogicko-psychologického poradenstva, úradom práce, vedením školy, ORPZ.
        • Organizuje besedy, exkurzie na vybrané stredné školy.
        • Pripravuje a realizuje vstupné doklady a prihlášky žiakov na stredné školy.

Testovanie 9 - 2022

6. 4. 2022 -  riadny termín

21. 4. 2022 -  náhradný termín

Testovanie 5 - 2022

18. 5. 2022 - riadny termín

Podrobnejšie informácie nájdete na stránke:  www.svslm.sk

Webové stránky s informáciami pre žiakov a zákonných zástupcov:

www.minedu.sk  – portál MŠVVaŠ SR
        www.modernaskola.sk – rodičovský servis – informácie rôzneho druhu o výchove a vzdelávaní i prijímacom konaní na SŠ
        www.prevenciasikanovania.sk – nový portál pre rodičov a učiteľov, kde nájdete informácie  o problémoch detí, rady, ako ich riešiť, kontakty na inštitúcie, legislatívu, teóriu a prax, on-line poradňu. Stránka vznikla ako súčasť projektu odbúranie násilia v školách s podporou MŠVVaŠ SR

www.potrebyovp.skwww.dualnysystem.sk - informácie o aktuálnej ponuke učebných miest pre nasledujúci školský rok v systéme duálneho vzdelávania
        www.stredneskoly.sk
        www.kamposkole.sk
        www.povolania.eu

www.skoly-info.sk
        www.svetprace.sk

Linky pomoci:

SYSTÉM DUÁLNEHO VZDELÁVANIA

Štúdium v systéme duálneho vzdelávania znamená, že Vaše dieťa absolvuje teoretické vyučovanie v škole, praktické vyučovanie u konkrétneho zamestnávateľa. Po ukončení strednej odbornej školy úspešní žiaci nastúpia do zamestnania k danému zamestnávateľovi alebo môžu po dohode so zamestnávateľom pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Na rozdiel od rovesníkov z klasickej formy štúdia získajú na trhu práce konkurenčnú výhodu, a to najmä v zručnostiach či znalostiach získaných praxou priamo u zamestnávateľa.

Štúdiom na škole v systéme duálneho vzdelávania Vaše dieťa získa:

• absolvovanie žiadaného odboru na trhu práce,
        • praktickú prípravu v reálnych podmienkach u konkrétneho zamestnávateľa počas celého štúdia,
        • zvládne prácu s najmodernejšími technológiami, materiálmi, zariadeniami,
        • možnosť zárobku už na strednej škole (podnikové štipendium, odmena za produktívnu prácu),
        • stravovanie, ubytovanie v školskom internáte, cestovné a iné benefity poskytované zamestnávateľom,
        • bude začlenené do pracovného kolektívu zamestnávateľa už počas štúdia,
        • možnosť absolvovať kurzy, stáže s pomocou zamestnávateľa,
        • prácu po úspešnom ukončení strednej odbornej školy.

Čo potrebujete vedieť?

Žiak vstupuje do systému duálneho vzdelávania prostredníctvom zamestnávateľa a podpisuje s ním učebnú zmluvu.

Ktoré odbory možno takto študovať?

Trojročné a štvorročné študijné a učebné odbory ukončené buď výučným listom a vysvedčením o záverečnej skúške, alebo maturitným vysvedčením.

Ako postupovať pri podávaní prihlášky?

• Žiak spolu so zákonným zástupcom si vyberie povolanie, ktoré by chcel vykonávať a zamestnávateľa, u ktorého chce po ukončení štúdia pracovať na základe ponuky učebných miest.
        • Žiak spolu so zákonným zástupcom kontaktuje zamestnávateľa, s ktorým si dohodne podmienky (štipendium, možnosti školení, kariérny postup po ukončení štúdia, podporu ubytovania, odmenu     za produktívnu prácu a i.) a prijatie do systému duálneho vzdelávania.
        • Zamestnávateľ vystaví žiakovi potvrdenie pre účely prijímacieho konania na strednej škole, s ktorou má podpísanú zmluvu o duálnom vzdelávaní.
        • Žiak spolu s prihláškou na danú strednú odbornú školu pošle aj potvrdenie od zamestnávateľa a absolvuje prijímacie konanie. Po prijatí na školu žiak spolu so zákonným zástupcom podpíše so zamestnávateľom učebnú zmluvu, a to do 31. augusta.
        • Od 1. septembra žiak nastúpi na strednú odbornú školu a k zamestnávateľovi na praktické vyučovanie.

Potrebujete viac informácií?

Navštívte stránky www.dualnysystem.sk a www.potrebyovp.sk, kde nájdete presný postup, ako vstúpiť     do systému duálneho vzdelávania, zoznam odborov, škôl, zamestnávateľov zaradených v systéme duálneho vzdelávania.

Zoznam stredných škôl v Trenčíne a okolí

Gymnázium Ľudovíta Štúra, Trenčín www.glstn.sk
        Piaristické gymnázium J. Braneckého, Trenčín www.piar.gtn.sk
        Súkromné gymnázium Futurum, Trenčín www.sgfuturum.sk