Ako sme avizovali, minulý týždeň sa niesol na hodinách VYV, HUV, FYZ a BIO v tematike sluchu, počutia, zvukov, hudby a komunikácie nepočujúcich, nakoľko na celom Slovensku prebiehali aktivity podporujúce osvetu o poruche sluchu. Mohli ste zastihnúť i na FUNRÁDIU.
My sme žiakom ponúkli pohľad na počutie z fyziologického, fyzikálneho, hudobného i jazykového pohľadu.
Na biológii spoznali ako funguje sluch, načo nám slúži a ako si ho chrániť a nepoškodiť ho.
Na fyzike žiaci zistili, čo je to zvuk, ako vzniká a ako sa šíri. Počúvali tóny rôznych výšok, pochopili pojmy frekvencia, ultrazvuk a infrazvuk.
Na hudobnej si zvizuálnili zvuk a dokázali, že ho môžeme vnímať nielen ušami. Zahrali sa zvukové pexeso, spoznali hudobných skladateľov, ktorí v úplnom tichu zložili najväčšie diela. Vyskúšali si či existuje absolútne ticho.
Na hodinách SJL spoznali, aké sú odlišnosti v komunikácii počujúcich a nepočujúcich, skúsili si odzeranie z pier, naučili sa posunkovať detské piesne a v prstovej abecede vedeli ukázať svoje meno.
Za tím učiteľom, ktorí si pripravili krásne zážitkové hodiny ďakujem aj žiakom, ktorí nás svojimi postrehmi, otázkami a skúsenosťami obohatili a mnohé naučili.
Medzinárodný týždeň nepočujúcich sme zavŕšili v sobotu. Výtvarné diela Maľovaná hudba a zážitkové stanovištia boli súčasťou aktivít pre širokú verejnosť v Lubine vo FarmaParku, kde sme v rámci projektu Rozprúdime regióny Nadácie ZSE ako dobrovoľníci otvorili tému počutia.
Diela mali obrovský úspech.