Školský špeciálny pedagóg
Mgr. Denisa Pavlíková
Mgr. Dana Balážová
Konzultačné hodiny:Utorok: 12,30 hod. - 14,00 hod.
Štvrtok: 12,30 hod. - 14,00 hod.Stretnutie je možné dohodnúť aj v inom čase.
Konzultácie u školského špeciálneho pedagóga je potrebné si dohodnúť vždy vopred telefonicky na sekretariáte školy (032 74 35 537) alebo mailom.
Nájdete nás: 2. poschodie – B204
Prácu školského špeciálneho pedagóga možno rozdeliť do 4 oblastí:- Práca so žiakmi
- Spolupráca s učiteľmi
- Spolupráca s rodičmi
- Spolupráca so špecializovanými zariadeniami
Práca so žiakmi:
- Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga je priama práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami.
- Reedukačné hodiny sú zamerané na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky. U každého žiaka sú prispôsobené výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky. To znamená, že sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity, napr. technika čítania, čítanie s porozumením, rozvoj zrakového a sluchového vnímania, rozvíjanie slovnej zásoby, rozvoj pravoľavej a priestorovej orientácie, rozvoj grafomotoriky, jemnej motoriky, rozvíjanie matematických schopností, a pod.
- Školský špeciálny pedagóg taktiež pracuje s deťmi na základe aktuálnej potreby – hlavne pri písaní testov písomných prác a diktátov po predchádzajúcej príprave.
- Na individuálnych hodinách sú používané rôzne pomôcky, odborná literatúra, pracovné listy (RAABE), pracovné listy upravené podľa potreby žiaka, počítačové programy (DYSCOM, určený pre prácu s deťmi s vývinovými poruchami učenia), didaktické hry, puzzle, skladačky, čitateľské tabuľky, atď.
Spolupráca s učiteľmi:
- Školský špeciálny pedagóg pomáha a radí učiteľom pri vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
- Spolu s triednymi učiteľmi sa podieľajú na príprave individuálnych výchovno-vzdelávacích programov pre individuálne integrovaných žiakov z tých predmetov, do ktorých sa premietajú špecifické problémy, ktoré vyplývajú z ich diagnózy.
- Priebežne s učiteľmi konzultuje prípadné zmeny v individuálnom vzdelávacom programe a informuje ich o aktuálnom stave u jednotlivých žiakov.
Spolupráca s rodičmi:- Špeciálny pedagóg sa snaží do spolupráce čo najviac zaangažovať rodičov žiakov, aby sa podieľali na všetkých krokoch v rámci intervencie a niesli spoluzodpovednosť za výsledky spoločného snaženia.
- Prebieha vzájomná výmena skúseností medzi rodičmi, špeciálnym pedagógom a učiteľmi a spoločne sa snažia nájsť postup pri edukačnom pôsobení na dieťa pri prekonávaní jeho špecifických potrieb.
- Súčasťou spolupráce s rodičmi je aj kompletizácia povinnej dokumentácie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, spolupráca rodiny a školy pri plnení si školských povinností.
Spolupráca so špecializovanými zariadeniami:- CPPPaP
- CŠPP
- Sociálna kuratela, detský lekár...