• Dyslexia

• Symptómy – čo je dôležité si pri podozrení na dyslexiu všímať:

• Výrazný nepomer medzi zvládnutím učiva v čítaní a v ostatných predmetoch:

- nerozlišuje písmená podobné tvarovo (m-n, h-k, napr. meno - nemo, hora – kora),
          - zrkadlovo podobné písmená (b-d, s-z, napr. dom – bom, sova – zova),
          - zvukovo podobné písmená (d-t, b-p, napr. dúha – túha, brána – prána),
          - má ťažkosti pri prechode od slabikovania k plynulému čítaniu,
          - prehadzuje poradie písmen, slabík a slov (napr. les – sel, šíp – píš),
          - vynecháva alebo pridáva písmená, slabiky a slová
            (napr. vynecháva predložky, spojky, prehltáva koncovky, komolí text),
          - nerozlišuje tvrdé a mäkké slabiky, krátke a dlhé samohlásky, má ťažkosti
            v analýze a syntéze slov, dvojité čítanie, čítanie prerušované, trhané.

• Narušené sluchové vnímanie – narušená sluchová analýza a syntéza, fonematická diferenciácia, ako aj sluchová pamäť – dieťa nie je schopné reprodukovať rytmické štruktúry, rozpoznávať dĺžky, problémy s intonáciou a melódiou vety.

• Zrakové vnímanie – nepresné, dieťa zlyháva pri zachycovaní tvaru a jemných rozdielov, zlyháva zraková pamäť, očné pohyby sú zmätené a nepravidelné – preskakujú riadky a horšie sa orientujú v texte.

• Artikulačná neobratnosť a špecifické asimilácie hlások – rečové poruchy – dieťa vie vytvoriť hlásky aj slová, ale artikulácia je namáhavá, ťažkopádna a ťažko zrozumiteľná + narušená artikulačná mikromotorika sa vzťahuje aj na jemnú motoriku ruky, preto sa k dyslexii pridáva aj dysgrafia a dysortografia.

• Jemná motorika – ide o porušenú funkciu motoriky hovoridiel, ruky, zlyhanie vizuomotorickej koordinácie.

• Nedostatky v určovaní polohy a miesta – ťažkosti v používaní pojmu času a priestoru, s určením pravej a ľavej strany.

• Prídavné problémy – spôsobené opakovaným školským neúspechom – dôsledkom je negatívny postoj k čítaniu a k školskej práci vôbec, výskyt neuróz (pomočovanie, tiky), somatické poruchy (nechutenstvo, bolesti brucha, ranné vracanie), poruchy správania (záškoláctvo, agresivita), pocity menejcennosti.