• Školský špeciálny pedagóg

specped@sedmicka.eu
          balazova@sedmicka.eu

Konzultačné hodiny:

Utorok:  12,30 hod. - 14,00 hod.
          Štvrtok:  12,30 hod. - 14,00 hod.

Stretnutie je možné dohodnúť aj v inom čase.

Konzultácie u školského špeciálneho pedagóga je potrebné si dohodnúť vždy vopred telefonicky na sekretariáte školy (032 74 35 537) alebo mailom.
          Nájdete nás: 2. poschodie – B204

Prácu školského špeciálneho pedagóga možno rozdeliť do 4 oblastí:

• Práca so žiakmi
          • Spolupráca s učiteľmi
          • Spolupráca s rodičmi
          • Spolupráca so špecializovanými zariadeniami

Práca so žiakmi:

• Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga je priama práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami.
          • Reedukačné hodiny sú zamerané na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky. U každého žiaka sú prispôsobené výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky. To znamená, že  sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity, napr. technika čítania, čítanie s porozumením, rozvoj zrakového a sluchového vnímania, rozvíjanie slovnej zásoby, rozvoj pravoľavej a priestorovej orientácie, rozvoj grafomotoriky, jemnej motoriky, rozvíjanie matematických schopností, a pod.
          • Školský špeciálny pedagóg taktiež pracuje s deťmi na základe aktuálnej potreby – hlavne pri písaní testov písomných prác a diktátov po predchádzajúcej príprave.
          • Na individuálnych hodinách sú používané rôzne pomôcky, odborná literatúra, pracovné listy (RAABE), pracovné listy upravené podľa potreby žiaka, počítačové programy (DYSCOM, určený pre prácu s deťmi s vývinovými poruchami učenia), didaktické hry, puzzle, skladačky, čitateľské tabuľky, atď.

Spolupráca s učiteľmi:

• Školský špeciálny pedagóg pomáha a radí učiteľom pri vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
          • Spolu s triednymi učiteľmi sa podieľajú na príprave individuálnych výchovno-vzdelávacích programov pre individuálne integrovaných žiakov z tých predmetov, do ktorých sa premietajú špecifické problémy, ktoré vyplývajú z ich diagnózy.
          • Priebežne s učiteľmi konzultuje prípadné zmeny v individuálnom vzdelávacom programe a informuje ich o aktuálnom stave u jednotlivých žiakov.

Spolupráca s rodičmi:

• Špeciálny pedagóg sa snaží do spolupráce čo najviac zaangažovať rodičov žiakov, aby sa podieľali na všetkých krokoch v rámci intervencie a niesli spoluzodpovednosť za výsledky spoločného snaženia.
          • Prebieha vzájomná výmena skúseností medzi rodičmi, špeciálnym pedagógom a učiteľmi a spoločne sa snažia nájsť postup pri edukačnom pôsobení na dieťa pri prekonávaní jeho špecifických potrieb.
          • Súčasťou spolupráce s rodičmi je aj kompletizácia povinnej dokumentácie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, spolupráca rodiny a školy pri plnení si školských povinností.

Spolupráca so špecializovanými zariadeniami:

• CPPPaP
          • CŠPP
          • Sociálna kuratela, detský lekár...